Тема:Які незвичайні властивості має
звичайна вода. Дослідницька лабораторія «Дослідження розчинності речовин, що
використовуються у побуті.
Мета: розширити уявлення учнів про властивості води; формувати елементарні поняття «речовина, плавлення, випаровування, температура кипіння,
розчин»; навчати спостерігати та проводити
деякі досліди, що демонструють властивості води, пояснювати прояв цих
властивостей у природі; виховувати бережливе ставлення до води, самостійність, організованість
і відповідальність за виконану роботу.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
1.Психологічне налаштування
Лоскотало сонечко
Промінцем віконечко
Кватирку відчиняйте,
До класу пускайте.
Буду з вами я навчатись
І всім гарно посміхатись!
2.Вправа
«Очікування»
- А що
ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Учитель.
А я, у свою чергу, сподіваюсь, що ви будете правильно, точно й красиво
висловлювати свої думки, відстоювати свої точки зору, злагоджено працювати в
групах, робити висновки. Які якості характеру для цього вам потрібні?
(спостережливість, витривалість, наполегливість, віра в свої сили та можлив
3. Підсумок фенологічних спостережень.
Рубрика "Синоптики повідомляють
"
Сьогодні добре знають люди,
яка погода завтра буде,
бо теле— й радіопрогноз
підкаже — спека чи мороз.
В старі ж часи, і це знаменно, —
діди й бабусі наперед
прогнозували достеменно
погоду з безлічі прикмет:
Як місяць гострий — на непогоду,
як рівний — на ясну блакить,
щербатий — то відомо зроду,
що незабаром задощить.
-
Яка пора року?
-
Який місяць?
-
Який стан
неба?
-
Чи були
опади?
-
Тепло
сьогодні, чи холодно?
-
Яка погода
була протягом тижня?
-
Які дні
переважали?
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Назвіть предмети. Для чого
вони служать?
За допомогою чого ще людина
може пізнавати природу? (За допомогою органів чуття – зір, слух, нюх, смак,
дотик).
- Назвіть методи пізнання
природи (Спостереження, досліди, вимірювання
-Уважно роздивіться малюнки, що їх
об’єднує?

ІІІ.Повідомлення теми та
мети уроку
Сьогодні на уроці ми дізнаємось, які незвичайні
властивості має звичайна вода, згадаємо у яких станах у природі перебуває вода,
збагатимо свій словниковий запас природничими термінами: «речовина, плавлення, випаровування,
температура кипіння, розчин».
ІV.Вивчення
нового матеріалу
1.
Робота за підручником (с. 10-12)
— Пригадайте! Які властивості води ви знаєте? Назвіть
їх.
— Про які незвичайні властивості води ми дізналися з
тексту підручника?
— Що таке речовина?
— Роздивіться малюнки на с. 10 та назвіть стани води,
які ви знаєте. Що впливає на перехід води з одного стану в інший?
— Тіла живої і неживої природи, тіла, створені
людиною, складаються з речовин. Речовина — це те, із чого складається тіло.
Скло, залізо, цукор, кухонна сіль, глина, деревина — все це речовини. Вода —
теж речовина.
Зустрівши в лісі джерело, ми радіємо: «Яка чиста
вода!». Однак у природі зовсім чистої води немає. Будь-яка вода — морська,
річкова, дощова — це розчин.
Воду з розчиненою в ній речовиною називають розчином.
Навіть у дощовій воді, яку вважають найчистішою, є домішки, які потрапляють з
повітря. Пригадайте, яке чисте і свіже повітря після дощу! Це вода поглинула з
повітря пил, кіптяву, вихлопні гази.
Морська вода — це розчин значної кількості різних
речовин.
Усі розчини прозорі. Якщо у воді є нерозчинні
частинки, вони роблять її каламутною.
Усі речовини можна розподілити на розчинні і
нерозчинні у воді.
2.Роботах
в групах.Проведення дослідів
— Спробуйте розчинити у воді різні речовини та зробіть
висновки, які з них розчинні, а які — ні.
1) Цукор, сіль, сода — розчинні.
2) Пісок, глина, борошно — нерозчинні.
3) Соняшникова олія, вершкове масло — нерозчинні.
3. Фізкультхвилинка
Ось пливе товста хмаринка,
А везе вона сніжинки,
Їм набридло так сидіти,
Закортіло полетіти. (рух по
колу)
Почали вони кружляти,
Ніби танець танцювати.
Вітерець із ними грав,
Сніжну віхолу підняв.
Та сніжинки покрутились
І
на землю опустились. (присідають)
V.Узагальнення і систематизація знань.
1. Робота в парах
— Вставте в текст
потрібні слова, користуючись таблицею.
Вода не має ...
(запаху, кольору), вона ... і... (прозора і текуча). Вода — рідина. Вода — ...
(розчиняє:) багато речовин. Під час нагрівання вода ... (розширюється), а під
час охолодження... (стискається).
2. Вікторина «Яка властивість?»
• Яку властивість
води використовує людина, коли миє посуд, пере білизну?
• Чому цукор
розчиняється в чаї?
• Чому на
каструлі, що кипить, «стрибає» кришка?
• Якщо вода має
смак, про що це свідчить?
3.Вправа «Речення
з відкритим кінцем»
-
вода має властивість переходити з одного стану в інший.
-
коли надворі мороз, вода з рідкого стану переходить у твердий ( сніг, лід ).
-
а коли тепло …
-
а коли вода кипить …
( Учні закінчують речення )
— Як довести, що лід і сніг тануть при 0 °С?
— Як довести, що вода кипить при +100 °С?
-
Чи правильне твердження?
Вода
перебуває тільки в рідкому стані.
Отже.
Яку властивість має вода?
( Переходити з одного стану в інший. )
VІ.Підсумок уроку
-Чи
справдились ваші очікування?
Вправа «Продовж речення»:
- Я
дізнався на уроці, що ….
-
Тепер я знаю температуру …(кипіння води, плавлення льоду ).
- Я
зможу визначити, у якому стані…..
- Я
можу провести дослід,який доказує, що вода …..
- Я
активно працював у …..
- Мій настрій….
VІІ.Домашнє завдання. (Диференційоване)
1. Опрацювати статті підручника
стор.10-12.(Середній рівень).
2. Опрацювати статті підручника
стор.10-12. Намалювати емблему захисту води. (Достатній рівень).
3. Проведіть
вдома такий дослід. Налийте води в пластикову пляшку і покладіть у
морозильник. Коли вода замерзне, дістаньте і запишіть, що сталося з пляшкою.Не
відкриваючи пляшку, поставте її в тепле місце. Коли лід розтане, запишіть, що
сталося з пляшкою.
Поміркуйте, чому це відбувається? (Високий рівень).
Властивості
води.
Властивості води тісно пов’язані з її
структурою. Більшість із них можна побачити під час проведення
різноманітних дослідів.
Дослід
1. На демонстраційному
столі стоять дві склянки зі звичайною водою. Учитель викликає до столу двох
учнів і пропонує одному з них понюхати воду, а іншому спробувати її на смак.
— Який смак має вода? Ніякого.
— Як пахне вода? Ніяк.
Отже, вода в нормальному стані не має ані
смаку, ані запаху.
Дослід
2. На демонстраційному
столі стоять кілька пластикових ємностей різних кольорів (одна з них має бути
прозорою). Кожна ємність заповнена водою. Учитель викликає до столу одного або
двох учнів і пропонує їм визначити, якого кольору вода. Учні доходять висновку,
що вода не має кольору.
Отже, вода безбарвна.
Дослід
3. У склянку, заповнену
чистою водою, поміщається будь-який предмет. Потім предмет поміщається за
склянкою. Чи можна побачити предмет, розташований за склянкою з водою або в
ній? (Так.)
Отже, вода прозора.
Дослід
4. Наливаємо воду у
ємності різної форми. Що відбувається з формою води? Вона набуває форми
предмета.
Отже, вода не має власної форми.
Дослід
5. У склянку з водою
поміщаємо шматочок цукру. Розмішуємо його і через деякий час спостерігаємо, що
цукор розчинився.
Отже, вода здатна розчиняти речовини.
Дослід
6. Наливаємо однакову
кількість води у дві однакові колби (слід поставити позначку рівня вони, щоб
легше було порівняти). Закриваємо їх та поміщаємо одну з них у склянку з
гарячою водою, а іншу — з льодом. Через деякий час спостерігаємо, що в колбі,
яку помістили в гарячу воду, об’єм води зменшується, а в тій, що була в льоді —
збільшується.
Отже, вода може змінювати свій об’єм у
залежності від температури.
Іще однією властивістю води (до речі, однією з
найбільш дивних) є те, що вона може перебувати в трьох агрегатних станах —
твердому, рідкому та газоподібному.
Тема. Де на Землі міститься вода? Дослідницький практикум «Як опріснити
воду?»
Мета: розширити знання
учнів про воду, про прісну та морську воду; розповісти про способи опріснення
води та використання прісної і морської води людиною; розвивати допитливість;
виховувати інтерес до предмета.
Обладнання: мультимедійна презентація,картки для
роботи в парах,глобус,карта світу, календар
погоди, умовні знаки погоди, ілюстрації.
І.Організація
класу,
1.Психологічне
налаштування
Посміхніться та зберіться,
До роботи, не баріться!
2. Вправа «Очікування»
До кожної літери слова урок доберіть слова, якими б ви
хотіли
бути.
У- уважними
Р- розумними
О- організованими
К- кмітливими
Р- розумними
О- організованими
К- кмітливими
Чекаю від вас плідної і творчої праці.
3. Підсумок фенологічних спостережень
.
Слово мають чергові синоптики.
Учень. Сьогодні .... жовтня, четвер. Надворі…….
- Яка ілюстрація із бюро жовтневої погоди
найбільше підходить до сьогоднішнього дня?
Виберіть умовне позначення стану неба й опадів.
II.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1.Гра « Водограй ».(1хв)
- Покажіть зелену
картку, якщо твердження правильне,червону- якщо помилкове.
-
Сніг
– рідкий стан води.
-
Вода
синього кольору.
-
Вода
текуча.
-
Вода
не має власної форми.
-
Вода
безбарвна.
-
Вода
має приємний солодкувати запах.
-
Вода
на морозі розширюється.
-
Вода
прозора.
-
Газоподібний
стан води – це пара.
-
Сік
рослин – це природні розчинник.
-
Мінеральна
джерельна вода – це побутовий розчин.
-
Вода
– рідина переходить у твердий стан при охоложденні.
— Доведіть, що лід легший за воду.
— Які властивості води-розчинника ви щодня
застосовуєте? Назвіть свої улюблені розчини.
— Чим дихають водяні організми?
— Чи погоджуєтеся ви із твердженням, що вода —
найзагадковіша речовина на Землі? Поясніть свою думку.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ
ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про
розподіл води на Землі.
IV.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Розповідь
учителя
-А зараз пропоную
вам послухати мою розповідь, та відповісти на деякі запитання.
-Вчені
вважають, що вода — найпоширеніша речовина вприроді. Вона є скрізь. У природі вода знаходиться у водоймах, у ґрунті,
вглибинах Землі у вигляді підземних вод, у повітрі — у вигляді водяної пари, на
високих вершинах гір у льодовиках.
Вода
входить до складу тіл всіх живих організмів.Проведемо дослід. Візьмемо в руку
шматочок лимона і здавимо його. Що бачимо? (Виділяється сік.) Цей сік — це
вода, у якійрозчинені різні речовини. Про що це свідчить? (До складу рослин
входить вода.)
- У тілах тварин більше половини
маси тіла — це вода. Багато води й у тілі людини. Щоб дізнатися, скільки води
міститься у вашому організмі, поділіть масу тіла на 3 і одержане число помножте
на 2.
-Для деяких живих організмів
вода є домівкою для життя.Пригадайте, які рослини і тварини живуть у водоймах.
(Латаття біле, рогіз,ряска, дельфін, риби, кит).
- Коли на дворі спекотно мені хочеться пити, а вам? Чому нас почала мучити спрага?
- Це тому, що ви пітнієте, з
організму виділяється вода і виникає спрага.Вважають, що людина втрачає за добу
більше 12 склянок води. Отже,людина має поповнити кількість води у тілі,
випиваючи її, а також зїжею. Без їжі людина може прожити місяць, а без води не
проживе і тижня.
2. Робота за
підручником (с. 13-16)
У природі вода
знаходиться в океанах, морях, озерах, річках, болотах. Є й штучні водойми для
зберігання води — ставки, водосховища і канали. Вода є також і в глибинах
Землі, і на високих вершинах гір, і в повітрі .
Пригадайте! Які властивості води ви знаєте?
3. Цікавинки
Чи знаєте ви?..
-За все життя людина
випиває близько 35 т води.
-Ми можемо пити лише 3
% води від усіх запасів планети — саме стільки в нас запасів прісної води. Але
навіть велика частина цих 3 % недоступна, оскільки міститься в льодовиках
-Щоб виростити 1 кг
овочів, потрібно 2 т води.
-Верблюд масою 250–300
кг може випити у спеку за один раз 100 літрів води.
- Якщо людина втрачає 2
% води від маси свого тіла, то вона відчуває сильну спрагу. Якщо відсотки
втраченої води збільшаться до 10, то в людини почнуться галюцинації. Якщо
людина втратить 12% води, вона не зможе відновитися без допомоги лікаря. Якщо
20 % — людина вмирає.
● Людина без їжі може прожити близько 2
місяців, а без води — всього 5 діб.
● Доросла людина на 70 % складається з води,
яка є в крові, м’язах, кістках.
● Щодня дорослій людині потрібно 2—2,5 л
питної води. За своє життя людина випиває
приблизно тридцять п'ять тонн води. А тридцять три літри води можна закип'ятити
енергією людського тіла, що виділяється за добу
● Ці фрукти та овочі містять в собі 90— 94%
води.
● Огірки й кавун містять по 96 % води.
● За 20 хв. утрачається 1 склянка чистої води.
За 1 добу — 20 літрів.
●Найбільша крапля дощу була розміром 9,4
сантиметра! Такі краплі
падали на США.
●Найдовший дощ безперервно йшов в Індії
майже два роки!
●Найбільша Градина важила один
кілограм і два грами! Упала вона на
Бангладеш.
●Товщина хмари в небі може бути більше гори
Еверест, її товщина може досягати
шістнадцять кілометрів!
Айсберг може
танути цілих десять років
. 4.
Фізкультхвилинка
Раз!
Два! Всі пірнають,
Три!
Чотири! Виринають.
П'ять!
Шість! На воді
Кріпнуті
крильця молоді.
Сім! Вісім! Що є сили,
Всі
до берега поплили.
Дев'ять!
Десять! Розгорнулись,
Посушились,
потягнулиь.
І
пішли понад водою,
Снідать
ряскою смачною.
5.Робота у парах
— Поміркуйте! Роздивіться краєвиди на сторінці
13. та скажіть, що в них спільного. Які водойми вам відомі? Назвіть водойми
рідного краю.
Запам'ятайте! Завдяки властивостям води на Землі існують
сприятливі умови для життя.
— Роздивіться фотографії на сторінці 14. та
поміркуйте! Яка речовина «заховалася» в рослині, тварині і людині? Де її
міститься більше?
— Поміркуйте:
чому кажуть, що вода — це колиска життя?
— Знайдіть і покажіть океани на глобусі та
карті атласу.
— Поміркуйте!
Чому кажуть, що Світовий океан об'єднує людство?
— Розгляньте
фотографію на сторінці 15.
— Яким ви уявляєте музей Світового Океану?
— Поміркуйте!
У Чому полягає різниця між морською, та річковою або джерельною водою?
Запам'ятайте! У морській воді солей розчинено більше,
ніж у прісній. Тому люди вживають прісну воду й називають її питною.
— Відгадайте загадку на сторінці 15
— Чи доводилося вам куштувати морську воду?
Вона гірко-солона, неприємна на смак. Недарма люди, що зазнають аварії у
відкритому морі, без запасу прісної води можуть загинути від спраги, адже пити
морську воду неможливо.
Ось послухайте
легенду"Чому в морі вода солона"
Багато
років тому назад жили два брати. Один бідний, а другий багатий. Померли їхні
батько й мати. Тоді менший брат став жити іще гірше.
Старший
брат забрав собі всю батьківську спадщину. А меншому не лишилось нічого. Жив
він із дружиною у великих злиднях.
Якось у
молодшого брата нічого стало й їсти, і вирішив він піти до старшого, щоб той
надав йому допомогу. Та старший брат відмовився. Тоді менший пішов ловити рибу,
щоб зварити юшку, а риба того дня не ловилась.
Йде він
додому з порожніми руками, похнюпивши голову. І раптом бачить — на дорозі
лежать жорна. Підняв він ті жорна і поніс додому. А вдома жінка питає:
— Чи
добрий був улов? Чи багато риби приніс?
— Ні,
жінко, нема риби. Ось приніс тобі жорна.
Поклав
він жорна додолу та з серцем і штовхнув
їх ногою. А жорна раптом закрутилися і почали молоти.
Дивляться,
а з-під жорен сіль сиплеться. Мололи вони все швидше і швидше, солі ставало
більше і більше. Зраділи чоловік з жінкою.
Потім
менший брат став думати, куди подіти сіль і як йому зупинити жорна. Нарешті
додумався — перекинув їх, і вони зупинилися.
Після
цього жили вони добре. Мололи сіль і продавали, що давало їм змогу жити в
достатку.
Старший
брат дізнався про це, прийшов до меншого та й каже:
— Позич
мені, брате, жорна.
Дуже не
хотілося молодшому братові давати жорна старшому братові, але віддав. Старший
брат приніс додому жорна і штовхнув їх ногою. Жорна почали молоти. Та менший
брат не встиг розповісти старшому, як вони зупиняються. Жорна мололи, мололи
сіль і намололи таку купу, що вона дійшла до стелі. Вже й стіни почали тріщати.
Злякався
старший брат, що розвалиться хата, взяв і виштовхнув жорна з хати. Вони
покотилися з гори прямо в море та й потонули. Отож і до цього часу на дні моря
крутяться жорна та все мелють і мелють сіль.
V.
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.
Дослідницький практикум. Як опріснити воду?
— Морська вода може бути опріснена та
використовуватись як питна. Один із методів опріснення — нагрівання очищеної
води до температури
кипіння. Коли вода
кипить, вона випаровується, а солі, в свою чергу, залишаються в ємності.
Існують і інші
методи опріснення, зокрема — заморожування, засноване на принципі того, що сіль
не потрапляє на лід при заморожуванні.
2. Як
очистити воду для пиття?
— Уявіть, що ця
вода з річки. Чи можна її пити прямо з річки?
— Що ж робити? Як зробити так, щоб воду можна
було пити?
— Воду потрібно
очистити. Для цього існують спеціальні фільтри.
Фільтр — пристрій
для очищення рідини(слайд №6)
Удома у багатьох є
фільтри системи «Джерельце». Основна частина фільтру — активоване вугілля, але
ним може служити і спеціально очищений пісок.
3. Робота у
парах
Учням пропонують
твердження з помилками. Помилки необхідно знайти та виправити.
• Солоною є вода річок. (Прісною)
• Світовий океан об'єднує 5 океанів. (Чотири)
• Прісної води на планеті набагато більше, ніж
солоної. (Навпаки)
• Один глечик солоної води дорожчий від цілої
прісної річки. (Навпаки) .
• Моря та океани містять прісну воду. (Солону) .
4. Гра «Так чи ні»
1. Дощ і сніг – це вода.
2. Вода в льодовиках рідка.
3. У ґрунті міститься вода.
4. До складу рослин вода не входить.
5. Без води немає життя на Землі.
6. Водойми бувають тільки штучні, створені людиною
для
своїх потреб.
7. Великі простори Землі зайняті сушею.
8. А в океанах вода гірко-солона. Солона вода в
морях і солоних озерах.
9. Прісної водина Землі дуже мало.
VI. ПІДБИТТЯ
ПІДСУМКІВ.
1. Вправа"Мікрофон"
— Яка вода є на
нашій планеті?
— Де знаходиться солона вода?
— Де знаходиться прісна вода?
— Якої води на
планеті більше — прісної чи солоної?
2.Вправа «Згадаємо основне»
-Ось наш урок і закінчується. Бажаючи учні можуть
висловитись щодо того, що вони змогли запам’ятати з теми, вивченої на уроці.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.13-16. читати, відповідати на запитання, поділитися новими
враженнями від уроку з батьками
Додатки
Цікавинки про воду
. - Вода займає в природі 71 % від поверхні земної кулі. Зовсім чистої
води в природі немає. Її вдається одержати тільки в лабораторії. Така вода не
смачна, в ній немає солей, потрібних живому організму. Люди і багато тварин
майже на 2/3 складаються з води. А деякі рослини складаються з води приблизно
на 4/5, а огірок майже повністю складається з води.
-
Вода
рік і озер, яку ми використовуємо, становить лише 0, 01 % всіх запасів
Світового океану.У всьому світі через кожні 20 років подвоюється використання
водних ресурсів. Україна споживає за рік лише 1,4 км кубічного води .
-
Усі
озера разом зайняли б площу близько2,7 млн. км (1,8 % суходолу). Води в них так
багато, що коли б вона розлилася на земній поверхні, то вкрила б половину
Євразії і всю Північну Америку рівним шаром завтовшки 10 м . Озера поширені
нерівномірно. Вони пом’якшують рівень суходолу навколо себе, роблять його менш
континентальним.
-
Без
води неможливе життя людей. Рослин і тварин. Воду ми п’ємо, нею миються, перуть
одяг. Вода - місце життя риб та інших живих організмів.
Легенда"Чому в морі вода солона"
Багато
років тому назад жили два брати. Один бідний, а другий багатий. Померли їхні
батько й мати. Тоді менший брат став жити іще гірше.
Старший
брат забрав собі всю батьківську спадщину. А меншому не лишилось нічого. Жив
він із дружиною у великих злиднях.
Якось у
молодшого брата нічого стало й їсти, і вирішив він піти до старшого, щоб той
надав йому допомогу. Та старший брат відмовився. Тоді менший пішов ловити рибу,
щоб зварити юшку, а риба того дня не ловилась.
Йде він
додому з порожніми руками, похнюпивши голову. І раптом бачить — на дорозі
лежать жорна. Підняв він ті жорна і поніс додому. А вдома жінка питає:
— Чи
добрий був улов? Чи багато риби приніс?
— Ні,
жінко, нема риби. Ось приніс тобі жорна.
Поклав
він жорна додолу та з серцем і штовхнув
їх ногою. А жорна раптом закрутилися і почали молоти.
Дивляться,
а з-під жорен сіль сиплеться. Мололи вони все швидше і швидше, солі ставало
більше і більше. Зраділи чоловік з жінкою.
Потім
менший брат став думати, куди подіти сіль і як йому зупинити жорна. Нарешті
додумався — перекинув їх, і вони зупинилися.
Після
цього жили вони добре. Мололи сіль і продавали, що давало їм змогу жити в
достатку.
Старший
брат дізнався про це, прийшов до меншого та й каже:
— Позич
мені, брате, жорна.
Дуже не
хотілося молодшому братові давати жорна старшому братові, але віддав. Старший
брат приніс додому жорна і штовхнув їх ногою. Жорна почали молоти. Та менший
брат не встиг розповісти старшому, як вони зупиняються. Жорна мололи, мололи
сіль і намололи таку купу, що вона дійшла до стелі. Вже й стіни почали тріщати.
Злякався
старший брат, що розвалиться хата, взяв і виштовхнув жорна з хати. Вони
покотилися з гори прямо в море та й потонули. Отож і до цього часу на дні моря
крутяться жорна та все мелють і мелють сіль.
Немає коментарів:
Дописати коментар