четвер, 8 грудня 2016 р.

Конспект уроку "Що таке енергія"

Тема: Що таке енергія  і для чого вона потрібна?

Мета: ознайомити учнів з поняттям «енергія»; розвивати логічне мислення, мовлення; сприяти розвитку інтересу до предмета.
Хід уроку
І.Організаційний момент
1.Привітання
Продзвенів дзвінок –
Розпочнемо наш урок!
Допитливі в нашім класі діти
Про все хочуть знать на світі!

2.Повідомлення синоптика
Сьогодні 15 листопада 2016 року. За вікном осінь. Температура повітря зранку була… . Небо похмуре. Парасольки можна залишити вдома, бо опадів не має. Незважаючи на погоду за вікном, у нашому класі сяє сонечко. Настрій прекрасний! Дощу не очікується. Тому можемо сміливо розпочинати наш урок.
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
1.« Передбачення»
Переходимо до вивчення нового розділу, а якого саме ви дізнаєтеся, коли розгадаєте кросворд
Кросворд
По дроту гуляє,
Темряву розганяє.
(Електрика)
Масляниста рідина,
З різким запахом вона,
Темно-бурий колір має,
Під землею залягає.
Чорним золотом її
Звуть всі люди на землі,
З неї роблять, любий друже,
Гас, бензин, машинне масло,
Фарбу, гуму і пластмаси.
(Нафта)
Усі його люблять, усі його чекають, а хто подивиться — кожен скривиться. (Сонце)
Синя стрічка блищить,
Щось тихенько гомонить.
І біжить собі, біжить,
Не зупиниться й на мить.
(Річка)
Під землею вогонь горить, а на плиті обід кипить.
(Природній газ)
Хоч безкрилий, а літає,
Безголосий – свище.
Хоч безрукий, а буває,
Груші з дерева збиває,
Навіть часом вириває
Сосни з коренищем.
А як втомиться – впаде
І нема його ніде.
(Вітер)
Грію взимку я будови,
З мене паливо чудове,
Я потрібне для тепла,
З мене зроблені, до речі,
І такі корисні речі,
Як пластмаси, гума, фарба,
Ліки, спирт, бензин, смола.
Чи впізнали ви мене? Я — …
(вугілля кам’яне).
.2.Завершіть речення.
Світ, в якому ми живемо, щомиті змінюється: всі тіла рухаються, виконують якусь роботу.
Вітер (що робить?) ……… дерева, …… повітряного змія.
Сонце (що робить?) ……. , ……. нашу Землю.
Метелики (що роблять?)……. над квітами.
 Діти (що роблять?)……., ……., ……, …. .
—  Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему «Сонце — джерело енергії на Землі».
ІІІ.Повідомслення теми і мети уроку
—  Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке енергіяі для чого вона потрібна?
IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1.Розповідь учителя
-Енергія є в усьому. За допомогою енергії можна приготувати їжу, обігріти житло, змусити працювати побутові прилади, освітити вулиці, вивести в море кораблі. Енергія батарейки змушує світити ліхтарик, рухатися іграш­ку, стрілки годинника.
Поживні речовини, які ми одержуємо з їжею, також містять енергію. її ми витрачаємо під час ігор, виконання фізичних вправ або певної роботи.
 Енергія – це здатність тіла рухатися чи виконувати роботу.
Енергія (з грецької) – діяльність, сила.
         Людина, машина, яблуко, завіси дверей виконують роботу, значить  вони володіють енергією. Енергією володіють не лише рухомі, а й нерухомі тіла: людина та машина  можуть розпочати рух, яблуко - впасти з дерева, а двері – відчинитися.
http://eco.eremurus.org/plugins/servlet/benryanconversion?pageId=9568427&attachment=%D0%9C_%D0%BD_%D0%BF_%D0%B4%D1%80%D1%83%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA.doc&name=9503013&val=/image-12.png
http://eco.eremurus.org/plugins/servlet/benryanconversion?pageId=9568427&attachment=%D0%9C_%D0%BD_%D0%BF_%D0%B4%D1%80%D1%83%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA.doc&name=9503013&val=/image-13.jpeg


     Для виконання роботи потрібна енергія. Її ми отримуємо від вітру, Сонця, корисних копалин. Їх називають джерелами енергії.
—  Поміркуйте! Яку людину ми називаємо енергійною?
2.    Робота за підручником (с.62-64)
Розгорніть підручник на с. 60. Знайдіть і прочитайте, що ж називають енергією?
Отже, енергія — це здатність тіла виконувати будь-яку роботу.
—  Розгляньте малюнки на с 62.
—  Звідки береться енергія? Куди витрачається енергія?
 3.Продовження розповіді.
А звідки береться енергія, наприклад, у автомобіля? Її одержують із бензину, під час його згоряння у циліндрах. Ця енергія пускає у хід певні сили, які надають рух механізмам автомобіля. У результаті – двигун працює, і це стало можливим завдяки енергії.
Енергію мають сонячне проміння, вітер і вода річок.
Від енергії Сонця працюють сонячні батареї.
Від енергії вітру – вітроенергетичні установки.
Від енергії води працюють гідроелектростанції.
Енергія зберігається у деревині, покладах газу, нафти, кам’яного вугілля і вивільняється під час горіння цих речовин
Давайте ще раз скажемо, звідки черпає енергію людина?
(з їжі, Сонця, вітру, води)
Отже, це все є джерелами енергії
—  У природі є величезні запаси енергії. її мають сонячне проміння, вітри і води річок. Вона зберігається в деревині, покладах газу, нафти, кам'яного вугілля і вивільняється під час горіння цих речовин. Так, електрика, якою ми користуємося вдома, виробляється внаслідок спалювання вугілля або на гідроелектростанціях.
—  Наведіть приклади використання різних видів енергії в побуті.
—  Запам'ятайте! Енергія нікуди не зникає, а тільки переходить з одного виду в інший.
Джерела енергії можна поділити на дві групи. Ті з них, які легко можуть бути поновлені в природі, називають відновлювані. Це енергія вітру, рухомої води. Сонця. Джерела енергії, які неможливо відтворити,— невідновлювані. Це природний газ, нафта, кам'яне вугілля. Адже процес утворення цих корисних копалиндоволі тривалий.
—  Які незручності виникають, коли в будинку раптово зникає електрична енергія?
—  Без енергії неможливо побудувати будинок, завод, місто. За кількістю видобутої і використовуваної енергії можна говорити і про багатство будь-якої країни.
—  Пригадайте, які паливні корисні копалини є в Україні.
—  У світі є потужні запаси вугілля, але газу і нафти набагато менше. Багато країн намагаються не використовувати нові родовища корисних копалин, поки не вичерпано старі.
Висновки
•   Енергією називають здатність будь-якого тіла виконувати роботу.
•   Джерелами енергії є сонячне проміння, вітер, рухома вода. Це відновлювана енергія.
•   Поклади газу, нафти, кам'яного вугілля відносять до невідновлюваних джерел
 V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.Гра«Обери»
—  Яке з поданих визначень є найбільш правильним?
•   Енергія — властивість живих організмів, що допомагає їм рухатися.
•   Енергія — джерело руху, здатність здійснювати роботу.
•   Енергія — те, з чого складаються всі речовини.
•   Енергія — властиве неживим предметам джерело руху.
2.    Робота в парах
—  Складіть перелік побутових приладів, для роботи яких потрібна енергія.
VІ. РЕФЛЕКСІЯ. ПІДСУМОК УРОКУ
Асоціативний кущ
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
Закінчіть речення.
Я дізнав(ла)ся на уроці …
Я навчив(ла)ся …
Мені сподобалося …
Відновлювані джерела енергії — це …
Невідновлювані джерела енергії — це …
Задача
VІІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитайте текст підручника (с. 60—62).
Дайте відповіді на запитання підручника (с. 62).
Виконати завдання 4, 5 у зошиті
—  Які види енергії використовуються людьми на нашій планеті?

Додаток 1
Послухайте розповідь про енергію.
         Що приводить тіла в рух? Це – енергія. Ця невидима сила необхідна всім і скрізь. Адже жодну роботу не можна виконати без витрат енергії.
         Енергія – (грецьке слово) – означає діяльність. Це абстрактне поняття. Воно запроваджене вченими-фізиками, щоб описати єдиними словами термінами – різні явища, пов’язані з теплотою та роботою. Енергія – це те, що дає можливість рухатись, виконувати роботу (бігати, стрибати, писати тощо). Сила – це прояв енергії, за допомогою якої можна виконувати  будь-яку роботу.
Як ви вважаєте, чи має енергію стиснена пружина, піднятий камінець, натягнута тятива лука? Так, адже всі перелічені тіла здатні виконати роботу. Приведена в дію стиснута пружина дитячого іграшкового пістолета рухає кульку; камінець, падаючи з висоти, робить у ґрунті заглибину; натягнута тятива лука штовхає стрілу.
Отже, завдяки енергії та її перетворенню виконується робота.













 Додаток 2

Прочитайте текст

Що таке енергія ? Джерела енергії
Енергія  це здатність тіла рухатися чи виконувати роботу.
Енергія (з грецької) – діяльність, сила.
       Людина, машина, яблуко, завіси дверей виконують роботу, значить  вони володіють енергією. Енергією володіють не лише рухомі, а й нерухомі тіла: людина та машина  можуть розпочати рух, яблуко - впасти з дерева, а двері – відчинитися.




     Для виконання роботи потрібна енергія. Її ми отримуємо від вітру, Сонця, корисних копалин. Їх називають джерелами енергії.
         Існують різні види енергії:
механічна (енергія руху), електрична, теплова, світлова тощо .
    





          Джерела енергії – природні речовини, тіла, явища, завдяки яким можна отримувати енергію. Джерелами енергії є: природний газ, вітер, вугілля, вода, Сонце, торф, нафта тощо.
     Потреби людства в енергії величезні, а запаси корисних копалин – обмежені.              Умов і рослин, із яких горючі корисні копалини виникли у природі, у теперішній час у природі немає.   Тому такі джерела енергії називають  невідновлювальними (вичерпними).    При значних темпах добування та використання запаси таких копалин скоро закінчаться. 
     Інші джерела енергії – практично невичерпні, тому що належать до природних явищ, які проявляються у природі  з певною періодичністю. Вони належать до відновлювальних (невичерпних) , бо постійно або періодично діють в природі (променева енергія Сонця, вітер, енергія води, природна теплова енергія і т. д); 
     






         У нашій країні найбільше запасів такої   не відновлювальної   корисної копалини як кам’яне вугілля.  Останнім часом  в Україні  стали використовувати такі види енергії як сонячна та вітрова. 

  Обговоріть прочитане в парі. Знайдіть в тексті інформацію про те, що таке енергія,  яких вона буває видів . Продовжте речення.
Під енергією розуміють здатність тіл виконувати _______.
   Існують різні види енергії:_______, _______, ________, _______.
   Природний газ, вітер, вугілля, вода, Сонце, торф, нафта – це ________ енергії.
Джерела енергії поділяються на ________ та ____________. 
Виконання будь-якої роботи потребує витрат ______. 




Додаток 3

Дослід. «Звідки береться і чи зникає енергія?»
А зараз ми спробуємо дізнатися, звідки береться і чи зникає енергія.

1. Вчитель нагріває воду в електрочайнику і наливає її в чашку.
           Чому нагрілася вода в чайнику?  (Електрична енергія перетворюється на теплову).
       2. Вчитель вмикає в класній кімнаті світло.
           Чому в класі стало світло? (Електрична енергія у лампочці перетворюється на світлову).
    Висновок: Енергія ні з чого не виникає і нікуди не зникає. Вона переходить з одного виду в інший.














Додаток 4
Інформація для вчителя
Енергетична скарбниця України
            Найпоширенішим джерелом енергії в Україні є горючі корисні копалини - нафта, газ, кам'яне вугілля, торф. Спалюючи їх на теплових електростанціях, у двигунах внутрішнього згорання автомобілів, тракторів, суден, тепловозів, літаків, отримують енергію. Недоліком цього способу добування енергії є забруднення навколишнього середовища – в атмосферу потрапляє багато шкідливих речовин. До того ж запаси нафти, газу, вугілля не безмежні. І спалювати їх лише для одержання енергії економічно не вигідно, бо з них ще виготовляють тисячі цінних речовин і матеріалів, зокрема гуму, пластмаси, пральні порошки, лінолеум, штучну шкіру.
            Інше потужне джерело енергії - вода, що падає з висоти штучної загати - греблі - і змушує рухатися механізми, які на гідроелектростанціях виробляють електричну енергію.
            Гідроелектростанції споруджують на повноводних річках із відповідним рельєфом місцевості. Атмосферу таке джерело енергії не забруднює, а от природним екосистемам завдає шкоди. З'ясуємо, якої.
            Невід'ємною частиною гідроелектростанції є штучна водойма - водосховище, будівництво якого потребує затоплення великих територій. Унаслідок цього під водою опиняються родючі ґрунти. Механізми таких станцій частково знищують мешканців водойм, а гребля перекриває шлях рибі до нерестилищ.
            Першу в Україні гідроелектростанцію - Дніпрогес - збудовано  на Дніпрі в районі Запоріжжя. Нині води Дніпра віддають людям свою енергію ще на 5 гідроелектростанціях. Є гідроелектростанції й на інших річках, зокрема Дністровська та Теребле-Ріцька в Закарпатті.
            В Україні здавна використовували енергію вітру - за допомогою вітряків мололи зерно на борошно, на човни встановлювали вітрила. А в країнах, розташованих на узбережжі морів, де дмуть постійні вітри, нині споруджено вітрові електростанції.
            Людина намагається використовувати й таке потужне джерело енергії, як Сонце. У цьому їй допомагають спеціальні пристрої - сонячні батареї. Проте, як ви здогадуєтесь, уночі чи похмурого дня сонячні батареї не працюють.
            Не так давно людина освоїла особливу енергію - енергію атома, або ядерну. Учені виявили, що найменшу складову молекул - атом - можна розщепити, тобто зруйнувати. При цьому виділяється енергія. Пригадайте, що у крапці, поставленій на папері графітовим олівцем, атомів Карбону більше, ніж можна бачити зір на небі. Тож атомне паливо вигідне тим, що для вироблення енергії його треба, порівняно з нафтою, газом, вугіллям, зовсім небагато.
            Найпоширеніше паливо атомних станцій - атоми хімічного елемента Урану. На території України є поклади уранових руд. Це джерело енергії не забруднює ні повітря, ні воду, якщо ним правильно користуватися. Однак у разі аварії на атомній електростанції, як-от на Чорнобильській АЕС, що сталась у 1986 році, природа і людина зазнають непоправної шкоди.
Додаток 5

Встановіть відповідність між зображенням та назвою  виду енергії. Доповніть своїми прикладами.
 1.                                                   2.                        







 3.                                                             4.



Енергія руху

Енергія тепла

Енергія світла

Електрична
енергія














Додаток 6

Назвіть за ілюстраціями джерела енергії. Доповніть своїми прикладами.














                        








Додаток 7

Розпізнай джерело енергії за його описом. Встанови відповідність.

А  Ці джерела енергії знаходяться під землею або біля її поверхні. Їх
використовують для опалення приміщень, руху машин, виробництва
електроенергії. Їх запаси не є безмежні.
Б  Французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері писав: “У тебе немає ані смаку, ані кольору, ані запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке… Ти – найбільше багатство на світі ”. Про яке джерело енергії йдеться у казці “Маленький принц ”? 
В  Україні здавна використовували цю енергію - за її допомогою  мололи зерно на борошно, вона використовувалася на кораблях.
Г  Це основне джерело енергії на Землі. Без цієї енергії не було би життя
на Землі.
1.     Променева енергія Сонця
2.     Енергія вітру
3.     Енергія падаючої води
4.     Енергія корисних копалин
А
Б
В
Г





Додаток 8

Встановіть відповідність між назвами джерел енергії та їх видами.
1.                      Природний газ.
2.                      Вітер.
3.                      Вугілля.
4.                      Вода.
5.                      Сонце.
6.                      Торф.
7.                      Нафта.

  Відновлювальні
  Невідновлювальні




Додаток 9


Розпізнайте та назвіть, на яких малюнках зображено використання невичерпної  енергії. Поясніть, чому ви так вважаєте?










А       Добування вогню за допомогою енергії рук       
Б, В  Використання енергії вітру                               
Г       Використання енергії води                                     
Д      Використання електричної енергії                                                







Додаток 10

Обери та познач одне правильне твердження.

1.Невичерпним джерелом енергії є…
□ Вітер
□ Нафта
□ Природний газ
2. Вичерпним джерелом енергії є…
□ Сонце
□ Вода
□ Вугілля
3.     Електрична енергія увімкненої лампочки перетворюється в енергію…
□ Теплову
□ Світлову
□ Руху
4.     Електрична енергія увімкненого електричного чайника перетворюється в енергію…
□ Теплову
□ Світлову
□ Руху






Додаток 11

Розгляньте малюнок і дайте відповідь на питання: що потрібно людині, білочці, автомобілю, щоб рухатись? Що станеться, якщо не буде їжі в білочки?
Складіть розповідь «Рух – це життя, але для руху потрібна енергія».
  






Немає коментарів:

Дописати коментар